OC w życiu prywatnym – dlaczego warto?

5 listopada 2015

porady

Lista zdarzeń, które obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jest długa i może odnosić się m.in. do:

  • Szkód związanych z użytkowaniem nieruchomości: OC w życiu prywatnym jest częstą składową ubezpieczenia nieruchomości. Pozwala ochronić ubezpieczonego przed konsekwencjami pozornie błahych sytuacji, które przekładają się jednak na wysokie koszty, takich jak zalanie sąsiada. Pęknięty wężyk albo niedokręcony kran oznaczają spore problemy, ale tylko wtedy, kiedy nie dysponujemy polisą OC.
  • Uszkodzenia cudzego mienia: czasami przypadkowo możemy również uszkodzić mienie należące do innych osób. Potrącenie kogoś, kto trzymał akurat w ręku cenny telefon, uszkodzenie elewacji budynku w trakcie remontu mieszkania, zarysowanie samochodu podczas powrotu ze sklepu. Te wszystkie sytuacje po prostu mogą się przydarzyć, a ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym znakomicie się wówczas sprawdzi.
  • Szkody wyrządzonej przez dzieci: co ważne – OC w życiu prywatnym obejmie także dzieci ubezpieczonego. Jeżeli więc to one wyrządzą szkodę osobie trzeciej, uda się uniknąć wysokich kosztów ewentualnego odzkodowania.
  • Szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe: posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Futrzaki potrafią przy tym narobić swoim właścicielom niemałych kłopotów. W takiej sytuacji zazwyczaj konieczne staje się pokrycie wydatków z własnej kieszeni. Można objąć je jednak OC w życiu prywatnym.
  • Wypadki komunikacyjne: w przypadku samochodu wszystko jest jasne. Ubezpieczyciel pokryje wydatki związane z wyrządzoną przez nas szkodą. Jednak na aucie czy motocyklu wcale nie kończy się przekrój środków transportu, z których korzystamy. Do tych należy zaliczyć chociażby rower czy hulajnogę elektryczną, które nie muszą być objęte OC komunikacyjnym. Łatwo wyobrazić sobie jednak sytuację, w której spowodujemy prowadząc je kolizję lub uszkodzimy zaparkowany samochód. Właściwie jedyną alternatywą pozostaje OC w życiu prywatnym.
  • Inne sytuacje: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni również przed konsekwencjami wielu innych działań. Powinni o nim pomyśleć m.in. użytkownicy dronów, żeglarze czy miłośnicy innych sportów, w których możliwe jest wyrządzenie szkody innym osobom.